Slovenské kino

Sekcia venovaná Slovenskej kinematografii. To najzaujímavejšie zo slovenskej filmovej scény, ale aj obľúbená klasika, či zabudnuté klenoty.

PREMIETALI SME

Hrana

Hrana - 4 filmy o Marekovi Brezovskom , Slovensko , dokumnetárny, animovaný , Patrik Lančarič , 2014 , 125min, slovensky , MP 15

Hrana je film o Marekovi Brezovskom - legende slovenskej hudobnej scény, ale aj o turbulentnej dobe, v ktorej žil a vyrastal. Mladý hudobný génius zrejúci na prelome dvoch režimov citlivo vnímal spoločenské premeny a dokázal ich pretaviť do svojich nezabudnuteľných piesní. Zomrel tragicky ako dvadsaťročný na predávkovanie heroínom. Deväťdesiate roky boli doba nepoškvrnená drogovou prevenciou a tento diabol pohltil aj mladého umelca. Za svoj krátky život toho však stihol zložiť skoro toľko ako Mozart. Avantgardné experimenty aj hitové pesničky. Film dokumentuje tiež poctu Oskara Rózsu a ďalších hudobníkov, ktorí mu v roku 2011 vzdali poctu v podobe legendárnej Hrana Tour.

SOCIALISTICKÝ ZOMBI MORD

Socialistický zombi mord , Slovensko , Horor, Komédia , Rastislav Blažek, Peter Čermák, Zuzana Paulin , 2014 , 94min, slovenský , s , MP 15

Sovietsky tajný experiment, ktorý mal slúžiť na paralyzovanie armády imperialistického nepriateľa socializmu rozšírením agresívnej smrteľnej nákazy (kódové meno Zaraza) sa vymkol spod kontroly a musel byť ukončený. Vinou súdruha neznámeho vojaka sa zvyšná vzorka bojového plynu dostala pod falošným označením dymovníc do konvoja inváznych vojsk varšavskej zmluvy smerujúceho na územie Slovenska. O niekoľko rokov neskôr sa tento plyn použije pri rutinnom stredoškolskom brannom cvičení a nakazí nič netušiacich študentov. Malá skupinka žiakov bojuje o prežitie, ich jediným problémom však nie sú len agresívni nakazení spolužiaci, ale aj školník (bývalý dôstojník SPECNAZ), ktorý sa snaží za každú cenu zabrániť hroziacej medzinárodnej blamáži.

OBCHOD NA KORZE - Hosť : Pavel Král

The Shop on Main Street , Československo , Dráma, Vojnový , Ján Kadár, Elmar Klos , 1965 , 128min, slovenský , slovenská verzia , MP 12

FILMOVÝ KLUB BYTČA v spolupráci s BYTČIANSKYM ZÁMOCKÝM DŇOM vás pozýva na premietanie československého oscarového filmu OBCHOD NA KORZE. Film príde osobne uviesť rodák z Bytče, pamätník Druhej svetovej vojny, žid Pavel Král. Príďte si vypočuť a pozrieť ako vyzerala Bytča a Slovensko pred tým, než ich zničujúco zmenila Druhá svetová vojna.

Dej filmu sa odohráva počas druhej svetovej vojny v malom meste Slovenského štátu. Stolár Tóno Brtko (životná rola Jozefa Kronera), poctivý a slušný človek prijme pod nátlakom svojej ženy a vysoko postaveného švagra arizačný dekrét na obchod staručkej pani Lautmannovej. Aj keď je obchod nevýnosný, Brtko v ňom zotrváva a predstiera, že arizuje. Stará pani sa o Tóna stará ako o syna a on jej pomáha ako môže. Príde však deň, keď všetci Židia z mestečka obdržia predvolanie k transportu. Všetci okrem pani Lautmannovej. Tóno sa ju spočiatku snaží ukryť, no neskôr ju prehovára, aby sa sama prihlásila. Tlak udalostí dovedie Tóna Brtka k hraničnej životnej situácii...

Bytča svojou veľkosťou predstavovala v čase Druhej svetovej vojny podobné mestečko aké môžeme vidieť práve v OBCHODE NA KORZE. S nástupom Slovenského štátu čakal Bytču osud rovnaký ako hrdinov tohto filmu. Časť našich spoluobčanov bola násilne odvedená do koncentračných táborov a naša krajina stratila veľa zo svojej rozmanitosti a rôznorodosti. OBCHOD NA KORZE výstižne zachytáva toto tragické obdobie. Sugestívnu ilustráciu doby z filmu príde do kina dokresliť pamätník a rodák z Bytče, pán Pavel Král.

SURI - HOSŤ : Pavol Barabáš

Suri , Slovensko , Dokumentárny , Pavol Barabáš , 2014 , 65min, slovenský , slovenská verzia , MP 15

Film uvedieme za osobnej účasti režiséra PAVLA BARABÁŠA. Po premietaní bude nasledovať debata o natáčaní filmu a o jeho cestovateľskej výprave.

O filme: Dobrodružná cesta po neznámej africkej rieke nás zavedie k unikátnemu prírodnému kmeňu Suri. Počas putovania ich územím spoznávame spoločenstvo, ktoré sa rozhodlo bojovať za zachovanie svojich tradícií a pôvodného spôsobu života. Film je vážnym zamyslením nielen nad ich budúcim osudom a zanikaním jedinečných kultúr, ale aj nad potrebou rôznorodosti ľudstva, nevyhnutnej na prežitie našej civilizácie v globalizujúcom sa svete.

Režisér: Pavol Barabáš je autor širokej škály filmov o Vysokých Tatrách. Verejnosti je skôr známy tvorbou dobrodružných dokumentov. Nakrúcal v neprístupnej divočine, dravých riekach, na ľadových štítoch i hlbokých jaskyniach ďaleko od civilizácie. Rád vyhľadáva príbehy, v ktorých sa človek dostáva až za hranicu svojich možností. Priťahujú ho územia tibetského budhizmu, ale i prírodných ľudí ukrytých hlboko v džungli. Jeho filmy sú o tom, ako by sa človek mal správať k tejto Zemi.

Má za sebou niekoľko objavných expedícií, od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch v Novej Guiney, cez spoluobjavenia megajaskyne na stolovej hore Chimantá až po absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde. Pešo dosiahol Severný i Južný pól, žil s Pygmejmi v Kongu a prešiel najťažší kaňon sveta Trou de Fer. Za svojich 35 filmov dostal vyše 300 ocenení po celom svete. V roku 2011 mu v talianskom Trente udelila Medzinárodná aliancia horských filmov osobitnú cenu GRAND PRIX za svetový prínos a kameramanskú prácu v dokumentárnom filme s vysokohorskou, horolezeckou a objaviteľskou tematikou v extrémnych častiach sveta.

KOZA

Koza , Slovensko , Dráma , Ivan Ostrochovský , 2015 , 75min, slovensky , slovenská verzia , MP 12

Pred dvadsiatimi rokmi reprezentoval Slovensko na olympiáde v Atlante. Dnes žije Peter Baláž, prezývaný Koza, so svojou ženou Mišou a dieťaťom na hranici chudoby. Miša nečakane otehotnie a chce si nechať dieťa zobrať. Koza ju od toho odhovára. A tak sa po rokoch bez tréningov rozhodne starnúci olympijský boxer na invalidnom dôchodku za vidinou zárobku vyraziť na cestu za svojou poslednou prehrou. So svojim manažérom Zvonkom sa vydávajú na “turné” naprieč Európou, v ktorom nejde o víťazstvá, ale o to, koľko úderov dokáže Koza zvládnuť. V úlohe Kozovho trénera sa predstaví bronzový medailista z olympijských hier v Moskve Ján Franek.

TRUE ŠTUR + hosť MICHAL BALÁŽ

True Štúr , Slovensko , dráma, western, animovaný , Michal Baláž , 2015 , 52min, anglicky , slovenská verzia , MP

Film osobne uvedie režisér Michal Baláž a po premietaní sa zúčastní diskusie o vzniku celého projektu.

Film True Štúr sa odohráva počas jednej januárovej noci v Modre v roku 1856. Hlavnou postavou je tajomný Samuel Hronský (Robert Roth), postava vytvorená tvorcami. Hronský prichádza do Modry, aby sa zúčastnil Štúrovho pohrebu. Nejde mu do hlavy, že jeho priateľ zomrel tak nečakane. Rozhodne sa vypátrať, či ho niekto nezniesol zo sveta. Okrem množstva nečakaných informácií sa Hronskému podarí počas jednej mrazivej noci zistiť, že Štúr v skutočnosti nemiloval Adelu Ostrolúcku, že nebol homosexuál a že nezomrel násilnou smrťou (tri vžité novodobé mýty). Pravda je totiž niekedy nečakane jednoduchá.

Film zaznamenal po premiére mimoriadny úspech a to najmä vďaka svojmu vizuálnemu spracovaniu. Film predčil po vizuálnej a výpravnej stránke takmer všetky slovenské filmy určené pre kiná a preto si jednoznačne zaslúži uvedenie na veľkom plátne. Zároveň sa jedná o revolučne moderné poňatie slovenských národných dejín. Režisér Michal Baláž patrí k najmladšej generácií slovenských režisérov, jeho študentské práce získali mnoho ocenení a vo svojej filmografii má ako artové tak aj žánrové diela. True Štúr je jeho prielomom v povedomí slovenskej kultúrnej verejnosti.

EVA NOVÁ

Eva Nová , Slovensko , Dráma , Marko Škop , 2015 , 106min, slovensky , slovenská verzia , MP

Eva by urobila čokoľvek, aby znovu získala priazeň človeka, ktorého v živote ranila najviac – svojho syna. Eva je vyliečená alkoholička, ale pred rokmi bola známou herečkou.

ANTON SRHOLEC

Anton Srholec , Slovensko , dokumentárny , Alena Čermáková , 2015 , 96min, slovensky , slovenská verzia , MP 12

Dokumentárny film o životnej ceste Antona Srholca, človeka, ktorý nikdy neopustil svoje zásady – milovať ľudí a Boha, napriek životným okolnostiam a bojovať za lepší svet uprostred pokazeného sveta. Anton Srholec patril medzi slovenské osobnosti, ktoré dokázali inšpirovať ľuďí aj mimo svojho poľa pôsobnosti. Na jeho číru vieru nesiahal len komunistický režim, ale aj vysokopostavení hodnostári slovenskej cirkvi, ktorým bola jeho čistota proti voli. Napriek tomu sa nedal zlomiť a zostal človekom, ktorý išiel vždy pokorne proti prúdu.

TAK ĎALEKO, TAK BLÍZKO

Tak ďaleko, tak blízko , Slovensko , dokumentárny , Jaro Vojtek , 2014 , 80min, slovenský , slovenská verzia , MP 7

Film je nahliadnutím do života ľudí postihnutých autizmom, pričom búra všeobecne zaužívané názory spoločnosti na túto vývinovú poruchu. Nevšedný film z prostredia rodín s autistickými deťmi, ktorý odhaľuje každodennú náročnosť života s nimi. Nie je však postavený na výpovediach a dialógoch, ale na konkrétnych bezprostredných situáciách, v ktorých sa zamýšľa nad otázkami rodičovskej a partnerskej lásky ľudí s autizmom. Dokument vznikal sedem rokov v spolupráci s neziskovou organizáciou Autistické centrum Andreas, ktorá sa venuje odbornej a komplexnej pomoci ľuďom s autizmom, ako aj podpore ich rodín. Film z distribúcie medzinárodnej platformy dokumentárnych filmov KINEDOK premietame na Svetový deň povedomia o autizme.

PECHA KUCHA NIGHT BYTČA vol. 2

Pecha Kucha Night Bytča, vol.2 , SVK , , , 2016 , 90min, , ,

PECHA KUCHA NIGHT BYTČA vol. 2

(20x20)

20 obrázkov krát 20 sekúnd pre každého umelca. Pecha Kucha je jedinečný formát určený na prezentáciu umelcov rôznych profesií. Fotografi, kresliči komiksov, výtvarníci, režiséri, grafici z Bytče aj zo šíreho sveta. Zábavná a svižná šou, ktorá vám otvorí dvere do kuchyne talentovaných umelcov.

Brian ´Sensej´ Terrero (komiks) BY - BB

Komiksový kreslič a ilustrátor, pracoval pre magazíny ako Bridge, Gate a ABC. Jeho ilustrácie je možné nájsť v publikáciách ako Fantastická 55, Tormoš Chrenová v zrkadle času a vytvoril obálku ku knihe Netvor. V súčasnosti sa venuje komerčnej a osobnej tvorbe a pracuje na multimediálnom komiksovom projekte Nanits Chronicles.Jakub Michel (fotografia - design) BY - BA

Pochádza z Veľkého Rovného. Študuje dizajn výrobkov na Fakulte architektúry STU. Je však skôr fotograf poloamatér. Aktuálne pracuje ako mediátor v Kunsthalle Bratislava. V roku 2015 bol ocenený v súťaži Foto roka Nadácie VÚB. Vo svojej tvorbe sa venuje najmä dokumentárnej fotke.Lenka Šturmankinová (výtvarné umenie) KE

Lenka Šturmankinová (1988) je grafička a ilustrátorka so záľubou v priestorových médiách. Študovala grafiku na VŠVU v Bratislave a v Poznani. Momentálne žije a pracuje v Košiciach.Tomáš Kuša (fotografia) BY - BA

Tomáš Kuša, softvérový tester, ktorý približne pred 3 rokmi našiel nadšenie vo fotografii. K nej sa dostal cez hudobné koncerty, na ktorých sa najviac naučil, ako svetlo ovplyvňuje fotografiu. Doteraz fotil napríklad na festivaloch ako Mighty Sounds v českom Tábore, Waves Bratislava, Pod Parou či mnoho ďalších podujatí pre Radio FM. Postupne našiel záľubu v ďalších žánroch fotografie ako napr. architektúra či street photo. Okrem toho príležitostne organizuje koncerty, prednášky či divadlo.Milan Mazúr (výtvarné umenie) BY - PRA

Milan Mazúr sa vo svojich študentských prácach – videách a čiastočne aj fotografiách sústreďuje na introspektívne skúmanie subjektivity a hľadanie vlastnej pozície v súčasnom svete. Svoje idey a predstavy reflektuje prostredníctvom rozmanitých, zväčša z osobného pohľadu artikulovaných vizuálnych interpretácií témy pamäti, pričom v tvorbe využíva mnohotvárne možnosti experimentovania. Týkajú sa presahov medzi viacerými médiami, ako sú experimentálny, artový film a fotografia, ktoré majú výrazný podiel na kinematizácii vizuálnych obrazov, rovnako tu nájdeme aj inšpiračné podnety z piktorializmu, vplyvy montáže pochádzajúce tak z filmu, ako aj z vizuálneho umenia, alebo performatívne prístupy. Autor jednotlivé výrazové formy a stratégie invenčne mieša a transponuje do sémanticky zaujímavých výpovedí v lakonickom vizuálnom jazyku.Mária Mušková (architektúra) BR - ZA

Študuje architektúru na Vysokém učení technickém v Brne, študovala architektúru aj v britskom Brightone. Vo svojich prácach skúma hranicu medzi architektúrou a ostatnými druhmi umenia a sociálnymi fenoménmi.Imaginebox (video) BY - ZA

Kreatívny tím na pomedzí reklamy a videoartu sa skladá z dvoch osôb: výtvarník Milan Mazúr a kreatívec Jakub Zajac, ktorí sa stretli v malebnej dedinke Svederník medzi Bytčou a Žilinou.Gabika Gažová (výtvarné umenie - film) BA - PRA

Umelkyňa pohybujúca sa na pomedzí sveta filmu a výtvarného umenia. Študovala odevný design an VŠVU a filmovú réžiu na VŠMU v Bratislave a v Bruseli. Zakladateľka časopisu o umení TVOR.Fest Anča (festival art) ZA

Najprogresívnejší slovenský filmový festival, ktorý sa zameriava na animovaný film a každoročne sa odohráva na Stanici-Záriečie v Žiline. Festival predstavia organizátorky Hanka Kopkášová a Zuzana Knezlová.Hviezdne noci Bytča (festival art) BY

Nový slovenský letný festival, ktorý sa zameriava najmä na film, ale aj na hudbu a ďalšie druhy umenia. Hviezdne noci sú multižánrový festival, ktorého úlohou je oživovať verejný priestor. Festival predstaví jeden z jeho organizátorov Peter Gärtner.

KEDY: sobota 30. apríl 2016 o 20:00 KDE: Kinosála Domu kultúry Bytča VSTUP: 2 €

TRABANTOM DO POSLEDNÉHO DYCHU

Trabantem do posledního dechu , Česko / Slovensko , cestopisný, dobrodružný , Dan Přibáň , 2016 , 96min, česky , originálne znenie , MP 12

Najznámejší český cestovateľ súčasnosti Dan Přibáň podnikol svoju doposiaľ najnáročnejšiu expedíciu. Posádky dvoch žltých trabantov, poľského Fiatu alebo Malucha, Čezety, Jawy a dokonca aj dvoch invalidných vozíkov vyrazili z austrálskeho mesta Perth, a behom polročnej dobrodružnej výpravy prešli Východný Timor, Indonéziu, Malajziu a Thajsko. Film sa stal v Českej republike hitom a vypredáva kinosály po celej krajine.

TRABANTOM DO POSLEDNÉHO DYCHU

Trabantem do posledního dechu , Česko / Slovensko , cestopisný, dobrodružný , Dan Přibáň , 2016 , 96min, česky , originálne znenie , MP 12

Najznámejší český cestovateľ súčasnosti Dan Přibáň podnikol svoju doposiaľ najnáročnejšiu expedíciu. Posádky dvoch žltých trabantov, poľského Fiatu alebo Malucha, Čezety, Jawy a dokonca aj dvoch invalidných vozíkov vyrazili z austrálskeho mesta Perth, a behom polročnej dobrodružnej výpravy prešli Východný Timor, Indonéziu, Malajziu a Thajsko. Film sa stal v Českej republike hitom a vypredáva kinosály po celej krajine.

Sloboda pod nákladom

Sloboda pod nákladom , Slovensko , dokumentárny , Pavol Barabáš , 2016 , 61min, slovensky , slovenská verzia , MP 7

So stovkou kíl na chrbte sa brodia v snehu, stúpajú lavinóznymi svahmi, odolávajú búrke i víchrici. Ich remeslo nie je len prácou a zárobkom, ale i cestou k vnútornému pokoju. V dokumentárnom filme Sloboda pod nákladom spoznáme najstaršiu generáciu tatranských nosičov, ktorí zásobujú vysokohorské chaty. Dozvieme sa, prečo si zvolili tento spôsob života a ostali poslednými mohykánmi na európskom kontinente. A možno sa zamyslíme aj nad vlastným nákladom, ktorý všetci nosíme.

Režisér

Pavol Barabáš (1959)

Pavol Barabáš je autor širokej škály filmov z prostredia Vysoých Tatier. Rád vyhľadáva príbehy, v ktorých sa človek dostáva až za hranicu svojich možností. Má za sebou niekoľko objavných expedícií, od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch v Novej Guiney, cez spoluobjavenia megajaskyne na stolovej hore Chimantá až po absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde. Dosiahol Severný i Južný pól, žil s Pygmejmi v Kongu a prešiel najťažší kaňon sveta Trou de Fer. Za svoje filmy, ktoré sú hlavne o tom ako by sa mal človek správať k našej planéte, dostal vyše 300 ocenení z celého sveta.

Filmografia (výber): Sloboda pod nákladom 61´ (2016), Suri 65´ (2015), Žiť pre vášeň 60´ (2014), Polárnik 55´ (2014), Hľadači tieňa 32´ (2013), Stopy na hrebeni 53´ (2013), Príbehy tatranských štítov 5x30´ (2011, 2012, 2013), Pygmejovia – Deti džungle 52´ (2011), Trou de Fer – Železná diera 55´ (2011), Mongolsko – V tieni Džingischána 61´ (2010), Tajomstvo podzemia 15´ (2009), Bhután – Hľadanie šťastia 33´ (2008), Everest - Juzek Psotka 26´ (2008), Carstensz – Siedma hora 44´ (2008), Neznáma Antarktída, 40´ (2007) , Vysoké Tatry – Divočina zamrznutá v čase 52´ (2007), Tepuy - Cesta do stredu Zeme 63´ (2007), Premeny Tatier 13´ (2006), Pururambo 54´ (2005), Amazonia Vertical 63´ (2004), Tatry mystérium 11´ (2003), Omo – Cesta do praveku 68´ (2002), Mustang 28´ (2001), Expedícia Sibír 36´ (2001), Tajomné Mamberamo 65´ (2000), 118 dní v zajatí ľadu 57´ (1998), 80 metrov pod vrcholom 52´ (1997), Budhistický Ladakh 20´ (1996)

RICHARD MÜLLER: NESPOZNANÝ

RICHARD MÜLLER: NESPOZNANÝ , Slovensko , dokumentárny , Miro Remo , 2016 , 90min, slovensky , slovenská verzia , MP 15

Už 25 rokov patrí Richard Müller k najvýraznejším osobnostiam hudobnej brandže na Slovensku. Zažil dramatický vzostup i pád, po ktorom vyhlásil, že s hudbou nadobro končí. Opätovne sa však vrátil na scénu.

NESPOZNANÝ je nový dokumentárny film režiséra Mira Rema, vďaka ktorému sa mu splnil dlhoročný sen vytvoriť film o Richardovi Müllerovi. Nakrúcal ho tri roky a pokúsil sa vyskladať mnohovrstevný portrét svojho obľúbeného speváka, ktorého songy ovplyvnili celé generácie Slovákov a Čechov.

Snímka zobrazuje nielen lesk reflektorov, bulváru či okázalú tvár vystúpení, ale najmä tvrdú prácu, ktorá sa skrýva za úspechmi Richarda Müllera. Nekonečné cestovania, úsmevy pri rozhovoroch s cudzími ľuďmi, izolácia, stres aj únava – aj to je cena, ktorú musí Richard Müller platiť za to, že môže robiť prácu, ktorú ma rád – hudbu.

Film sa nakrúcal počas príprav a turné Richarda Müllera s kapelou Fragile v rokoch 2013 – 2016 a vďaka osobným filmovým archívom speváka sa dokument vracia zo súčasnosti späť do minulosti. Vytvára tak intímny rez do života tejto legendy a pomáha divákovi pochopiť jednotlivosti v kontexte celého života Richarda Müllera. Revolučnosť 90-tych rokov tak prudko kontrastuje s mentálnou únavou spoločnosti dnes. Snímka preto nie je iba obrazom prerodu Richarda Müllera, ale aj toho, ako sme sa za posledné desaťročia zmenili my – jeho publikum.

Odvaha a úprimnosť, s akou Richard Müller a jeho tím k sebe vpustili filmový štáb, ktorý bez príkras a pátosu ukazujú každodennú bitku o zajtrajšok, je na slovenské pomery takmer bezprecedentná. Film sa tak stáva nielen pokusom o portrét tohto slávneho speváka, ale aj pokusom o portrét slovenského šoubiznisu.

Richard Müller týmto filmom dokazuje, že vlastnosti ako úprimnosť a odvaha nie sú iba pózou umelca postaveného na piedestál populárnej hudby.

Režisér

Miro Remo (1983)

Pochádza z industriálnej obce Ladce, kde navštevoval základnú školu. Absolvoval gymnázium v Považskej Bystrici. Hneď ako ho prijali na réžiu dokumentárneho filmu na VŠMU, zanechal štúdium mechatroniky. Film študoval v ateliéri Vlada Balca na VŠMU, kde aj momentálne ďalej pôsobí. Je držiteľom mnohých ocenení z medzinárodných filmových festivalov. Jeho doposiaľ najúspešnejším filmom je portrét jeho strýka a jeho matky, Removej babky, s názvom Arsy-Versy, ktorý získal výraznú medzinárodnú pozornosť a odniesol si vyše štyridsať ocenení a tiež jeho ostatný film Comeback o recidivistoch z Ilavskej väznice, ktorý bol slávnostne uvedený na 49. ročníku MFF Karlove Vary. Zaujal aj spoločensky kritickým filmom Cooltúra o stave a funkcii masovej popkultúry.

BABA Z ĽADU

Baba z ľadu , Česko, Slovensko , dráma, komédia , Bohdan Sláma , 2017 , 107min, česky , česká verzia , MP 12

O filme

Po stretnutí s otužilcom Broňom začína ovdovelá Hana pozvoľna meniť svoj stereotypný život, ktorý sa doteraz krútil výhradne okolo jej synov), neviest a vnúčat. Zatiaľ čo šesťdesiatnička Hana prežíva love story, tradičné víkendové obedy v rodinnej vile strácajú na idylickosti a postupne vypláva na povrch, že každý z hrdinov má nejaké tajomstvo. Haniným nečakaným spojencom sa stáva vnuk Ivanko, ktorý si zamiloval nielen svojrázneho Broňa, ale aj jeho sliepku Adelu a komunitu otužilcov na brehu Vltavy. Príbeh rozkrývajúci neľahké vzťahy medzi tromi generáciami prináša nádej, že život môžete vziať do vlastných rúk v akomkoľvek veku. Režisér

Bohdan Sláma (1967)

Narodil sa 29. 5. 1967 v Opave. Absolvoval stavebnú fakultu ČVUT a v roku 1996 pražskú FAMU – odbor réžie. Začínal ako asistent réžie. Upozornil na seba už školským cvičením Zahrádka ráje, ktoré bolo v roku 2002 uvedené ako prvá poviedka filmu Radhošť. Jeho celovečerný debut Divoké včely, ktorý nadväzuje na poetiku československej novej vlny, začal svoju úspešnú festivalovú cestu na MFF Rotterdam. Jeho nasledujúci film Štěstí získal Hlavnú cenu Zlatú mušľu a Anna Geislerová Striebornú mušľu za najlepší ženský herecký výkon na 53. MFF San Sebastian a sedem Českých levov - najlepší film, najlepšia réžia, najlepší scenár, najlepšia kamera, hlavný ženský herecký výkon (Tatiana Vilhelmová), vedľajší ženský herecký výkon (Anna Geislerová), hlavný mužský herecký výkon (Pavel Liška) a 2 Zvláštne ocenenia, za ktoré nie sú udelované sošky Český lev: Cena filmových kritikov (plaketa, najlepší český film roku podľa filmovej kritiky) a Cena čitateľov časopisu Premiere.

Piata loď

Piata loď , Slovensko/Česko , rodinná dráma , Iveta Grófová , 2017 , 85min, slovenský , slovensky , PM 12

Nevinná hra, ktorá navždy zmení ich životy. Príbeh netradičnej detskej rodiny inšpirovaný skutočnou udalosťou. Nový slovenský film, nakrútený na motívy úspešnej knihy Moniky Kompaníkovej, ktorá sa stala najlepšou knihou roka 2010. Druhý dlhometrážny film režisérky Ivety Grófovej, jej debut získal národnú nomináciu na Oscara v roku 2012. Malá Jarka má mamu, ktorá nechce byť mamou. Zúfalo hľadá lásku a nachádza ju náhodou, keď za zvláštnych okolností vezme dve batoľatá do opustenej záhradnej chatky. Jej konanie je dojemným a detsky úprimným pokusom napraviť svet dospelých svojou hrou na rodinu, akú by chcela mať. VSTUPNÉ: 3,5€ dospelí / 2,5€ deti, študenti

Letné kino vo Vitalkafé - Všetko alebo nič

Všetko alebo nič , Slovensko/Česko , romantická komédia , Marta Ferencová , 2017 , 113min, slovenský , slovenská verzia , MP 15

Film premietame v Letnom kine na terase v uličke pri Vitalkafé v Bytči na Námestí SR číslo 26. (Vchod z námestia). PRVÝ FILM PODĽA BESTSELLERU EVITY URBANÍKOVEJ
Najpredávanejšia kniha Evity Urbaníkovej sa dočkala svojej dlho očakávanej filmovej podoby! Začiatok roku 2017 bude v slovenských kinách patriť nerozlučnej trojici, Linde (Táňa Pauhofová), Vande (Klára Issová) a Edovi (Ľuboš Kostelný), kde každý z nich je iný, každý z nich má svoj príbeh, no spája ich vrúcne, oddané priateľstvo. Ich bláznivo plynúci život naruší Jakub (Michał Żebrowski), ktorý vnesie do Lindiných dní plno vášne a prísľubov na nový vzťah, no rozdielnosť pováh a náhľadu na svet robí ich vzťah komplikovanejším, ako by sa zdalo....
VŠETKO ALEBO NIČ je príbehom o vzťahoch, ktoré nás valcujú, o ženskom priateľstve, ktoré nás chráni, o mužoch, na ktorých sa nezabúda... aj keď vlastne toho nie sú hodní. Príbeh popretkávaný sarkazmom, humorom, hnevom, beznádejou, vášňou, smiechom, slzami, mužským egom a ženským sebavedomím. Príbeh tak skutočný, že v ňom objavíte samých seba...

VSTUPNÉ: 2€

Letné kino vo Vitalkafé - Špina

Špina , Slovensko/Česko , dráma , Tereza Nvotová , 2017 , 97min, slovensky , slovenská verzia , MP 15

Film uvedieme za osobnej účasti herečky Dominiky Morávkovej-Zeleníkovej a scenáristky filmu Barbory Námerovej. Po filme bude nasledovať diskusia a autogramiáda. VŠETKO NEJDE LEN TAK ZMYŤ. Lena je sedemnásťročné dievča, ktoré vzdoruje rodičom, zažíva svoje prvé zamilovanie, tajné nočné dobrodružstvá s kamarátmi, či magické rána nad Dunajom. Jej svet plný snov a túžob však naruší nečakaná udalosť... Lena musí prejsť cestu, ktorá už nie je obyčajným dospievaním, ale skôr vnútorný boj. Okolie ju nechápe a už nikdy úplne nepochopí. Je to ona sama, kto sa musí zmeniť, dospieť a pochopiť, že nemôže ostať obeťou. Trest si zaslúži ten, kto jej to spôsobil. VSTUPNÉ 4€ V prípade nepriaznivého počasia sa premietanie filmu presúva do kinosály v Dome kultúry v Bytči na Treskoňovej ulici.

Vábenie výšok

Vábenie výšok , Slovensko , dokumentárny , Pavol Barabáš , 2017 , 105min, slovensky , slovensky , MP12

Himaláje - najvyššie hory našej planéty. Pre niekoho len čísla v štatistike a miesto na mape. Pre iných náročné výzvy. Muž, ktorý stál ako prvý na Evereste, v tom má jasno: "Mierte vysoko, v ľahkom víťazstve je málo statočnosti." Víťazstvá a prehry však oddeľuje tenká čiara. Slovenské horolezectvo v 80. rokoch prežívalo na osemtisícových štítoch hviezdne hodiny. Niektoré z úspechov boli zaplatené životom. Dokumentárny film Vábenie výšok mapuje vývoj slovenského himalájskeho dobrodružstva od jeho počiatkov až po prelomové udalosti na Mount Evereste, ktoré vyvrcholili v tragické okamihy slovenského horolezectva Pavol Barabáš (1959) Pavol Barabáš je autor širokej škály filmov z horského prostredia i zo sveta prírodných ľudí. Rád vyhľadáva príbehy, v ktorých sa človek dostáva až za hranicu svojich možností. Má za sebou niekoľko objavných expedícií. Za svoje filmy, ktoré sú hlavne o tom ako by sa mal človek správať k našej planéte, dostal mnoho ocenení z celého sveta. VSTUPNÉ obyčajné 4€ / klubové 3€

Čiara

Čiara , Slovensko/ Ukrajina , Krimi / Thriller , Peter Bebjak , 2017 , 113min, slovenský , originálna verzia , MP 15

Adam Krajňák (T.Maštalír) je otcom rodiny i hlavou kriminálnej skupiny, ktorá pašuje cigarety cez slovensko-ukrajinskú hranicu. V kruhu svojich najbližších zohráva nenahraditeľnú rolu starostlivého dôverníka, ale aj zásadového a nekompromisného vodcu, ktorému ani v rozhodujúcich okamihoch nechýba temperament. Pokojné spolužitie dvoch prelínajúcich sa svetov sa však začne otriasať, keď novovybudovaná hranica Schengenského priestoru spôsobí nárast nervozity z nejasnej budúcnosti. A keď jedna z pašeráckych zásielok stroskotá, spustí sa nezastaviteľná lavína udalostí, počas ktorých bude musieť Krajňák spochybniť svoje vlastné hranice, ktoré doteraz odmietal prekročiť. Réžia Petra Bebjaka vnáša do kriminálneho námetu s prvkami trileru nákazlivú iskru, ktorá ho na míle vzďaľuje od obyčajnej žánrovej zábavy, a odhaľuje univerzálny ľudský príbeh zasadený do prostredia, v ktorom sa prelínajú kultúry, zvyky i životy... vstupné 4€ / 3€ klubové

LETNÉ KINO: Čiara

Čiara , Slovensko/ Ukrajina , Krimi / Thriller , Peter Bebjak , 2017 , 113min, slovenský , originálna verzia , MP 15

Adam Krajňák (T.Maštalír) je otcom rodiny i hlavou kriminálnej skupiny, ktorá pašuje cigarety cez slovensko-ukrajinskú hranicu. V kruhu svojich najbližších zohráva nenahraditeľnú rolu starostlivého dôverníka, ale aj zásadového a nekompromisného vodcu, ktorému ani v rozhodujúcich okamihoch nechýba temperament. Pokojné spolužitie dvoch prelínajúcich sa svetov sa však začne otriasať, keď novovybudovaná hranica Schengenského priestoru spôsobí nárast nervozity z nejasnej budúcnosti. A keď jedna z pašeráckych zásielok stroskotá, spustí sa nezastaviteľná lavína udalostí, počas ktorých bude musieť Krajňák spochybniť svoje vlastné hranice, ktoré doteraz odmietal prekročiť. Réžia Petra Bebjaka vnáša do kriminálneho námetu s prvkami trileru nákazlivú iskru, ktorá ho na míle vzďaľuje od obyčajnej žánrovej zábavy, a odhaľuje univerzálny ľudský príbeh zasadený do prostredia, v ktorom sa prelínajú kultúry, zvyky i životy... Vstupné 2€/ všetci jednotné

Tieň jaguára

Tieň jaguára , Slovensko , Dokumentárny , Pavol Barabáš , 2018 , 67min, slovensky , originálna verzia , MP 12

Štyria priatelia sa vybrali proti prúdu amazónskych riek na neistú cestu. Prešli cez tajomné pohorie Sierra Maigualida, ktorým okrem indiánov ešte nikto neprešiel. Dostali sa tak do ich sveta. Do sveta založeného na úcte k vlastnému spoločenstvu. Vďaka spiritualite sú prepojení s okolitou prírodou. Veria, že poškodiť prales znamená poškodiť samých seba. Jedni z posledných prírodných indiánov na tejto planéte prijali odvážlivcov do svojej osady a umožnili im spoznať a autenticky zachytiť jednoduchosť ich bytia a priniesť tak dôležité poznanie. Vstupné: 3€ obyčajné/ 2€ klubové

DEŽO URSINY 70

Dežo Ursiny 70 , Slovensko , dokumentárny , Matej Beneš, Maroš Šlapeta , 2018 , 62min, slovensky , originálna verzia , MP 12

Tvorba Deža Ursinyho je súčasť nášho národného kultúrneho dedičstva. Je jedným zo zakladateľov slovenskej modernej rockovej hudby. Jeho tvorba absolútne presahuje náš región. Je unikátna vo všetkých svojich podobách, od ranných bigbítových polôh, cez muzikálovú tvorbu, filmovú hudbu, až po neskoré fenomenálne obdobie, ktoré vzniklo najmä v spojení s básnikom Ivanom Štrpkom. 4. októbra 2017 sa uskutočnil koncert k 70. nedožitým narodeninám Deža Ursinyho, ktorý zorganizoval jeho syn Jakub Ursiny. Dramaturgia koncertu bola postavená tak, aby v troch blokoch predstavila široký a reprezentatívny prierez tvorbou tohto výnimočného umelca. V prvom bloku zazneli skladby v úpravách pre sláčikové kvarteto v podaní renomovaného telesa na poli vážnej hudby: Moyzesovho kvarteta. V druhom bloku sa predstavil veľmi silný pesničkový materiál z muzikálu Peter a Lucia na libreto Alty Vášovej, s textami Jána Štrassera. V treťom bloku koncertu zaznel prierez tvorby Deža Ursinyho, od najstarších piesní až po tie z posledného obdobia. Skladby boli interpretované mnohými kvalitnými mladými hudobníkmi (Dorota Nvotová, Kamil Mikulčík, Sisa Fehérová, Tomáš Sloboda, Vladislav Šarišský, Marian Slávka, Filip Hittrich, Valér Miko, Peter Bulík, Vlado Nosáľ, Lenka Molčányiová). Zaznejú napríklad skladby Let’s make a summer (1965), Apple tree in winter (1973), Tisíc izieb (1986), Svitá (1981), Tvár v zrkadle (1990), Modrý vrch (1981), Príbeh (1994). Vstupné: 3€ obyčajné/ 2€ klubové

Ostrým nožom + hosť Teodor Kuhn

Ostrým nožom , Slovensko , Dráma , Teodor Kuhn , 2018 , 89min, slovenský , originálna verzia , MP 15

Ľudovítovi zavraždili neonacisti jediného syna. Kvôli nefunkčnému súdnemu systému sú však tí istí páchatelia prepustení na slobodu a Ľudo sa všetkými silami snaží dosiahnuť ich opätovné zadržanie. Bojuje s apatickou políciou, oportunistickou sudkyňou, ale aj s faktom, že svojho syna dostatočne nepoznal a nebol mu oporou. Čím viac sa sám viní za jeho smrť, tým viac sa rozpadá jeho vzťah s manželkou Zuzanou a dcérou Jankou. A tým úpornejšie sa snaží sám zasahovať do vyšetrovania. Keď sa však dozvie, že za synovou smrťou nestál náhodný útok extrémistov, ale organizovaná zločinecká skupina, uvedomuje si, že stojí proti nepriateľovi nad svoje sily. Pokúsi sa zachrániť aspoň to, čo mu ešte ostalo - vlastnú rodinu. Film uvedieme za osobnej účasti jeho tvorcov. Po premietaní budú nasledovať otázky a odpovede. Ako hostia prídu režisér filmu Teodor Kuhn a producent Jakub Viktorin. Film Ostrým nožom je dlhoočakávaným celovečerným debutom Teodora Kuhna, ktorý sa už od študentských čias profiloval ako talentovaný režisér. V roku 2014 absolvoval štúdium filmovej réžie na bratislavskej VŠMU a už jeho študentské filmy Momo (2014), 16 sekúnd (2013), Deti znovu nájdené (2012) či mnohé iné si vydobyli značnú pozornosť a úspech aj mimo Slovenska. S producentom Jakubom Viktorinom, ktorý je okrem iného aj zakladateľ úspešného networkingového festivalu Vyšegrad Film Forum, spolupracuje dlhodobo a práve film Ostrým nožom by mal byť vrcholom ich doterajšej tvorby. Ich snahou je priniesť do slovenskej kinematografie moderný štýl a zároveň závažné spoločenské témy. Vstupné: 5€ dospelý/ 4€ študent

PUNK JE HNED!

Punk je hned! , Slovensko, Česko , dráma , Juro Šlauka , 2019 , 70min, slovenský , originálna verzia , MP 18

Príbeh tridsaťročného drogovo závislého Kvička, ktorý žije v rozpadajúcom sa podnájme so svojou družkou a dvojročným synom. Jeho idylický svet jedného dňa ostro narazí na hranu všeobecne platných pravidiel. Svojim impulzívnym správaním, ktoré neráta s dôsledkami, svoj život postupne mení na voľný pád. Vstupné: 3€ obyčajné/ 2€ klubové

Letné kino: LOLI PARADIČKA

Loli paradička , Slovensko , romantický, komédia , Richard Staviarsky, Víťo Staviarsky , 2019 , 89min, slovenský , originálna verzia , MP 12

VÝCHOD, LÁSKA, PEŇEŽI. Romantická komédia o láske dvoch „nešťastníkov“ z východného Slovenska. Smiešno-smutný príbeh o nádeji a trpkosti života. Keď sa Milan, jarmočný predavač cukroviniek, dozvie, že Veronka mu ukradla dva turecké medy, pretože bola hladná, zľutuje sa nad ňou a kúpi jej obed. Veronka sa chce Milanovi odvďačiť a ponúkne sa mu za predavačku do stánku. Medzi oboma to zaiskrí a po búrlivej noci v lacnej ubytovni na okraji mesta sa do seba zaľúbia a začnú si plánovať spoločný život. Veronke pritom neprekáža, že Milan nemá nohu. Milanovi zasa neprekáža, že Veronka je Rómka. Prijme však takúto „nekonvenčnú“ dvojicu aj spoločnosť? Podarí sa Milanovi a Veronke obhájiť svoju lásku? Vstupné: 5€ dospelý / 4€ študent Letné kino sa bude konať na terase kaviarne Vitalkafé.

Nech je svetlo

Nech je svetlo , Slovensko, Česko , dráma , Marko Škop , 2019 , 93min, slovenský , originálna verzia , MP 15

Milan (40) má tri deti a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí, že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou pri tom začnú zisťovať skutočnú pravdu o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve okolo seba. Vstupné: 4€ obyčajné / 3€ klubové

Ukradnutý štát

Ukradnutý štát , Slovensko, Česko , dokumentárny , Zuzana Piussi , 2019 , 75min, slovenský , originálna verzia , MP 15

Kauza Gorila predstavovala prelom v moderných dejinách Slovenska. Diera do steny konšpiračného bytu znamenala zároveň dieru do fasády demokratického štátu a vládnutia. Viedla nakoniec k pádu slovenskej vlády, ale vyniesla k vláde späť Roberta Fica, hoci bol tiež významným aktérom týchto aktivít. Túto periódu reflektoval film Zuzany Piussi Od Fica do Fica. Ukradnutý štát začal vznikať ako ohliadnutie za aktérmi práve tohto filmu. Krátko po začiatku nakrúcania došlo k zavraždeniu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a natáčanie nabralo iný smer.Vo filme vystupujú advokáti, blogeri, novinári a (bývalí?) agenti spravodajských služieb. Výsledný tvar reflektuje mechanismy ovplyvňovania štátu aj verejnej mienky prostredníctvom kompromitujúcich materiálov, utajovania alebo naopak poskytovania určitých informácií v určitý čas tak, aby sa ustálil naratív, ktorý väčšina ľudí akceptuje ako skutočnosť… Vstupné: 4€ obyčajné / 3€ klubové