Best of classic

Radšej ako súčasné filmy obľubujete hity z minulých dekád? Radi by ste videli na plátne svoje srdcové diela? Sekcia Best of classic je vám ušitá na mieru. V nej postupne uvedieme najpríznačnejšie skvosty z histórie filmu. Diela pre fanúšikov ClintaEastwooda, QuentinaTarantina, Stanleyho Cubricka, Brucea Willisa, Paula Verhoevena, Stevena Spielberga či Woodyho Allena a mnoho ďalších pokladov svetovej kinematografie.

PREMIETALI SME

Drsný Harry

Dirty Harry , USA , Akčný, Krimi , Don Siegel , 1971 , 102min, anglicky , slov. tit. , MP 15

Kultová klasika je slabé označenie. Drsný Harry je kontroverzný sedemdesiatkový „biják“. Clint Eastwood účinkuje v roli sanfranciského rázneho detektíva Harryho Callahana, ktorý rád vidí výsledky. Pri jeho hláškach sa váľate od smiechu po zemi, ako sme si u Clinta zvykli. Neznámy ostreľovač (Andy Robinson) pod prezývkou Scorpio ohrozuje mesto a už dvakrát vraždil. Harry Callahan ho chce dostať bez ohľadu na predpisy. On je ten prvý nekompromisný policajt, ktorý sa vrhne do akcie napriek šéfovmu zákazu. Uznávaný režisér Don Siegel tu využil kulisu San Francisca ako mesta zločinu. Hovoríme o najlepšom policajnom filme všetkých čias, ktorý je považovaný za základ tohto žánru.

BONNIE A CLYDE

Bonnie and Clyde , USA , Dráma, Krimi , Arthur Penn , 1967 , 111min, anglický , slov. tit. , MP 15

Najúspešnejšie filmové spracovanie dobrodružného života americkej lupičskej dvojice Bonnie a Clyde. Aj keď ich gangsterská skupina mala na svedomí okolo dvadsať vrážd, film sa zameriava najmä na vášnivý vzťah jej vodcov. Clyde Barrow a Bonnie Parker boli vedúcimi gangu, ktorý v rokoch 1929 – 1934 precestoval centrálnu časť Spojených štátov amerických počas svetovej hospodárskej krízy. Aj keď sú dnes známe hlavne ich bankové lúpeže, Clyde Barrow preferoval skôr lúpežné prepadnutia malých obchodov alebo vidieckych čerpacíc staníc. Film mapuje ich nevyhrateľný boj proti systému a prináša verný obraz vtedajšej Ameriky. Arthur Penn vdýchol príbehu nevídanú anarchističnosť a ten sa následne stal nesmierne obľúbeným medzi revoltujúcou mládežou. Dodnes sú Bonnie a Clyde synonymom nespútaného romatického života a film o nich jedným z vrcholov kinematografie 60. rokov.

ŤAŽKÝ DEŇ

A Hard Day´s Night , V. Británia , Komédia, Hudobný , Richard Lester , 1964 , 87min, Anglický , slovenské titulky , MP

A Hard Day's Night je čiernobiely komediálny dokument z roku 1964, v ktorom Richard Lester zachytáva hviezdnych the Beatles Johna Lennona, Paula McCartneyho, Georga Harrisona a Ringa Starra v časoch najväčšej beatlemánie. Scenár k filmu napísal Alun Owen a film prináša dva dni v živote kapely. Je považovaný za jeden z najlepších a najvplyvnejších hudobných dokumentov všetkých čias. Owen strávil s beatlesákmi niekoľko dní. Sami mu vraj povedali, že majú dojem, že ich život „je vlak a izba a auto a izba a izba a izba...“. Túto vetu začujeme vo filme z úst McCartnehyho starého otca. Owen napísal scenár z pohľadu beatlesákov ako väzňov vlastnej slávy, vďaka čomu sa sled koncertov a nahrávanie v štúdiu stali pre nich trestom. Jeho scenár bol nominovaný na Oscara.

KLUB BITKÁROV - OTVORENIE SEZÓNY 2015/2016

Fightclub , USA , Dráma , David Fincher , 1999 , 139min, anglický , slovenské titulky , MP 15

Pozývame všetkých filmu chtivých na otvorenie ôsmej sezóny vo Filmovom klube Bytča. KLUB BITKÁROV Filmová ikona konca deväťdesiatych rokov o absolútnej strate hodnôt, anarchistických hlbinách v každom z nás a živote v permanentnom déjà vu konzumnej spoločnosti. Mainstreamový film, ktorý úplne narušil pravidlá mainstreamu ukázal na veľkom plátne šokujúce násilné scény, obnažené pohlavné orgány a inteli­gentný terorizmus. Komplikovaná dejová skladačka adap­tujúca rovnomenný a podobne prevratný román Chucka Palahniuka pracujúci s odvekým motívom dvojníka. Katalógy z IKEA, Meat Loafove poprsie, päste v tme, tučniaci, liposukcia a mydlo. Snímka, ktorý bude za sto rokov vo všetkých učebniciach o dejinách filmu.

JÁNOŠÍK + TONUS EOS - OZVENY HVIEZDNYCH NOCÍ

Jánošík , Československo, USA , dobrodružný, historický , Jaroslav Siakeľ , 1921 , 68min, nemý , slovenské medzititul , MP

Film bude premietaný v Letnom kine v Bytčianskej synagóge. Legenda o Jánošíkovi sa stala námetom pre prvý slovenský celovečerný film vôbec. Jánošík vznikol na popud skupinky slovenských emigrantov v Amerike, ktorí po založení spoločnosti Tatra film corporation vyslali na Slovensko, sťa solúnskych bratov, misiu filmárov Siakeľovcov. Bratia Siakeľovci a ich štáb bojovali s obmedzeným rozpočtom: nemali k dispozícii ani auto a po kraji v okolí Martina, kde sa film nakrúcal, sa pohybovali provizórne pomocou vlakov a na sedliackych vozoch. Hlavného hrdinu stvárnila vtedy obľúbená česká filmová hviezda Theodor Pištěk, ktorého z dnešného pohľadu pomerne transgenderový herecký prejav možno divákom nabúra vžitú predstavu národného mýtu o Jánošíkovi.

Sprievod so živou hudbou
Tonus Eos – akustické zoskúpenie z Bytče sa zameriava na produkcia dobovej hudby a to za použitia klasických hudobných nástrojov ako napríklad čembalo. Nemého Jánošíka budú sprevádzať živou hudbou v podobe pôvodných slovenských ľudových piesní a hudobných improvizácií. Zážitok z ich hrania je spôsobený množstvom hudobných nástrojov a ich citlivým využitím v náväznosti na dej filmu.

OSVIETENIE - HALLOWEENSKY VEČER

The Shining , Veľká Británia, USA , Horor, Thriller , Stanley Kubrick , 1980 , 119min, anglický , slovenské titulky , MP 15

Spisovateľ Jack Torrance hľadá kľudné miesto pre písanie svojho nového románu, a tak príjme ponuku robiť správcu odľahlého horského hotela. Pri úvodnom pohovore sa dozvedá mimo iné hroznú historku o svojom predchodcovi, ktorý zošalel zo samoty a odlúčenia a zavraždil svoju ženu a dve dcéry... po príchode Jack ubytuje svoju rodinu a začína písať knihu. Skoro však zisťuje, že samota uprostred hôr je tiesnivá a tiež on začína prichádzať o rozum. Jeden z najslávnejších hororov v dejinách filmu je dielom majstra Stanleyho Kubrika (Mechanický pomaranč, Eyes Wide Shut) a hereckým koncertom Jacka Nicholsona (Prelet nad kukučím hniezdom, Čínska štvrť, Na druhej strane). Obe hviezdy takzvaného "Nového Hollywoodu" natočili spolu nesmrteľnú klasiku, ktorá zaručene vyhádže zimomriavky po celom vašom tele.

VÝCHOD SLNKA - Projekt 100

Sunrise , USA , Dráma, romantický , Friedrich W. Murnau , 1927 , 90min, anglicky , slovenské titulky , MP 15

Majstrovské dielo nemej filmovej éry natočil v Hollywoode preslávený nemecký režisér Friedrich Wilhelm Murnau, autor prelomového hororového diela Upír Nosferatu. Napriek tomu, že Východ slnka vznikal s veľkými nákladmi, štúdio 20th Century Fox sa v zmluve zaviazalo, že nebude nijako zasahovať do režisérových zámerov. Murnau rozpráva milostný príbeh o mladom dedinskom farmárovi, ktorého poblúzni mestská krásavica. Na jej naliehanie sa muž rozhodne spôsobiť smrť manželky a odsťahovať sa do mesta. Nedokáže však svoj čin doviesť do konce. Namiesto toho prežije so svojou ženou krásny deň v meste a uvedomí si, že jeho puto k životnej partnerke je omnoho hlbšie a pevnejšie než obyčajné erotické vzplanutie. Nečakane však dôjde k nehode a mladá farmárka sa zdanlivo utopí... S pomocou expresívneho hereckého výrazu, ale aj nápaditej pohyblivej kamery vytvára Murnau emotívne vypäté situácie, v ktorých rozohráva veľmi široký register ľudských pohnútok a pocitov, od vášnivého vzplanutia cez drásave pocity viny až po uvedomenie si hlbokého a trvalého citu. To všetko s mimoriadne kultivovaným užitím filmového jazyka - takmer každý záber v tomto filme je pôsobivým výtvarným dielom. Východ slnka je historicky jedným z prvých filmov, ktorý získal Oscara. V roku 1929, keď sa ceny Akadémie udeľovali prvýkrát, uspel Východ slnka v troch kategóriach: najlepšia herečka v hlavnej úlohe (Janet Gaynorová), najlepšia kamera (Charles Rosher a Karl Struss) a nejlepší film. Nominovaný bol tiež za výpravu.

SPIEVANIE V DAŽDI - VIANOČNÉ PREMIETANIE

Singin in the rain , USA , komédia, muzikál , Gene Kelly, Stanley Donen , 1952 , 103min, anglicky , slovenské titulky , MP

Najlepší muzikál všetkých čias plný prvotriednej zábavy buduje svoj príbeh okolo troch priateľov a samozrejme okolo magického Hollywoodu - miesta kde sa plnia sny. V hlavnej roli neopakovateľný choreograf, tanečník, režisér Gene Kelly. Jeho dodnes neprekonané tanečné čísla sa stávajú celkom prirodzenou súčasťou príbehu a dotvárajú jeho romantiku. Nesmrteľné dielo v sýtych farbách je plné nielen tanečných čísel, ale aj tých najlepších komediálnych gagov, aké kedy strieborné plátno zažilo.

POSLEDNÝ SKAUT

The Last Boy Scout , USA , akčný, thriller , Tony Scott , 1991 , 105min, anglicky , český dabing , MP 15

Posledný skaut, natočený podľa scenára Shanea Blacka (Smrtonosná zbraň, Iron Man 3) a v réžii Tonyho Scotta (Muž v Ohni, Nezastaviteľný vlak) je Super Bowl medzi akčnými filmami. Neustávajúci príval vzrušenia, špeciálnych efektov a neodolateľne cynického humoru sa odohráva vo svete profesionálného futbalu. Bruce Willis a Damon Wayans tu vytvárajú postavy ošuntelého súkromého detektíva a futbalového obráncu, který musel s hanbou opustiť svoj tým. Toto spojenectvo je plné kľučkovania, sarkastických hlášok a rozbitých čeľustí. Keď začne ísť do tuhého, oni dokážu byť ešte tvrdší. A zábavnejší. Prišli hrať – a vyrovnať skóre v zúrivom zápase, kde viac znamená lepšie, škoda rany, ktorá padne vedľa a zlí chlapci už nemôžu byť viac mŕtvi.

ZVäčšenina

Blow up , Tal./Ang./USA , dráma , Michalengelo Antonioni , 1966 , 111min, anglicky , slovenské titulky , MP 12

O filme Hlavným hrdinom príbehu je módny fotograf Thomas – bohatý, úspešný a sebavedomý. Jedného dňa ide bezcieľne do opusteného parku a v ňom fotí, bez konkrétneho zámeru, až sa do jeho zreteľa dostane milenecký pár. Žena z fotografií od neho žiada negatívy, keď ju odmietne, navštívi ho následne aj v jeho ateliéri a ponúka svoje telo výmenou za nafotené snímky. Thomas tuší, že zachytil niečo viac ako horúce objatia. Zväčší ich a zistí, čo sa v skutočnosti v parku udialo. Režisér Michelangelo Antonioni (1912 - 2007) Bol významný taliansky filmový režisér a scenárista. Vyštudoval v Bologni techniku, po skončení štúdia založil v rodnom meste amatérske divadlo a písal divadelné kritiky. Od roku 1939 začal v Ríme spolupracovať s časopisom CInema a začal písať aj filmové scenáre. Jeho prvý scenár Un Pilota ritorna sfilmoval režisér Roberto Rossellini. Jeho režisérskym debutom bola snímka Cronaca di un amore. Jeho najznámejšie filmy sú zo začiatku 60.rokov - L᾿avventura, Noc, Zatmenie a Červený pustatina. Po mŕtvici v roku 1985 ostal čiastočne paralyzovaný, režíroval až v roku 1995 – film Za mrakmi. Poslednou bola jeho poviedka v triptychu Eros. Za celoživotné dielo získal v roku 1994 výročnú cenu Americkej filmovej akadémie. Ocenenia MFF Cannes – Veľká cena; Oscar – nominácie za réžiu a pôvodný scenár; Zlatý glóbus – nominácia za najlepší zahraničný film v angličtine; Ceny BAFTA – nominácie v kategóriách najlepší britský film, najlepšia britská výprava (farba) – Assheton Gorton a najlepšia britská kamera

Tajomný vlak

Mystery Train , USA , dráma , Jim Jarmusch , 1989 , 113min, anglicky , slovenské titulky , MP 12

O filme

V zapadnutom hoteli na periférii mesta Memphis v Tennessee sa pretnú osudy niekoľkých postáv. Mladý pár japonských turistov sa vydal po stopách rokenrolových legiend. Okrem vzájomnej lásky ich spája aj vášeň pre Ameriky 50.rokov a vedú diskusie o tom, čo je otcom rokenrolu Elvis Presley alebo Carl Perkins. Režisér

Jim Jarmusch (1953)

Je americký režisér, scenárista, producent, ale aj herec a hudobný skladateľ. Jeho celovečerným filmovým debutom bol film Trvalá dovolenka (1980), preslávil ho však až film Podivnejší ako raj (1984). Svoju pozíciu následne potvrdil filmami Mimo zákona (1986), Záhadný vlak (1988) a samozrejme Noc na zemi (1991). Jedným z jeho najúspešnejších filmom bol Mŕtvy muž (1995) v hlavnej úlohe s Johnny Deppom. Poviedkový film z roku 2003 Káva a cigarety mu poslednou poviedkou tohto filmu vyniesol Zlatú palmu za krátky film v Cannes. Hlavnú cenu poroty si zasa z Cannes odniesol v roku 2005 vďaka filmu Zlomené kvety. Na Slovensku rezonoval naposledy filmom Prežijú len milenci v hlavných úlohách s Tildou Swinton a Tomom Hiddlestonom. Jeho zatiaľ posledný film Paterson bol uvedený v hlavnej súťaži v Cannes, kde sa stretol s vlnou pozitívnych reakcií ako od verejnosti tak od filmových kritikov.

NOC NA ZEMI

Night on Earth , USA , komédia , Jim Jarmusch , 1991 , 129min, anglicky , slovenské titulky , MP 12

O filme

Film sa odohráva počas jednej noci v rôznych časových pásmach v piatich rôznych mestách na Zemi (Los Angeles, New York, Paríž, Rím, Helsinki). Hlavnými postavami sú miestni taxikári a ich pasažieri. Jarmusch pritom jemne parafrázuje typické postavy, žánre a štýly jednotlivých kinematografií z týchto krajín, nechýba tu tak Hollywood, newyorská škola, francúzsky neobarok, talianska fraška či severská temnota. Režisér

Jim Jarmusch (1953)

Je americký režisér, scenárista, producent, ale aj herec a hudobný skladateľ. Jeho celovečerným filmovým debutom bol film Trvalá dovolenka (1980), preslávil ho však až film Podivnejší ako raj (1984). Svoju pozíciu následne potvrdil filmami Mimo zákona (1986), Záhadný vlak (1988) a samozrejme Noc na zemi (1991). Jedným z jeho najúspešnejších filmom bol Mŕtvy muž (1995) v hlavnej úlohe s Johnny Deppom. Poviedkový film z roku 2003 Káva a cigarety mu poslednou poviedkou tohto filmu vyniesol Zlatú palmu za krátky film v Cannes. Hlavnú cenu poroty si zasa z Cannes odniesol v roku 2005 vďaka filmu Zlomené kvety. Na Slovensku rezonoval naposledy filmom Prežijú len milenci v hlavných úlohách s Tildou Swinton a Tomom Hiddlestonom. Jeho zatiaľ posledný film Paterson bol uvedený v hlavnej súťaži v Cannes, kde sa stretol s vlnou pozitívnych reakcií ako od verejnosti tak od filmových kritikov.

Letné kino na Hviezdnom dni - Amarcord

Amarcord , Taliansko , dráma, komédia , Federico Fellini , 1973 , 123min, slovensky , slovenské titulky , MP 15

Kto nevidel Amarcord, nevie čo je život! Film premietneme v letnom kine pri synagóge na ulici Sidónie Sakalovej počas akcie Hviezdny deň. Popiska Pyšná žena v červeném přitahuje pohledy úkosem a obdiv. Ceckatá trafikantka podněcuje fantazii dospívajících chlapců. Duševně omezený strýček nalézá útočiště na stromě a oznamuje: "Chci ženskou!" Momenty a události spojené pamětí... a legendární filmový tvůrce ve vrcholné formě... Příběh se odehrává v italské vesnici ve třicátých letech dvacátého století. Hormony -náctiletých se bouří. Rodina, církev a kamarádství prověřují základy lásky a loajality. Vzestup fašismu je za dveřmi. Sex na každém rohu. Vzpomínky, velké i malé, přetrvávají. Dobrovoľné vstupné 3€.

Mŕtvy muž

Dead Man , Japonsko / Nemecko / USA , dráma, western , Jim Jarmusch , 1995 , 121min, anglický , české titulky , MP 15

Hypnotická „roadmovie“ o zvláštnej ceste do večnosti, sprevádzaná pôsobivou hudbou kanadského rockera Neila Younga, je mozaikou zatmievačkami oddeľovaných, jednoducho inscenovaných sekvencií s kontúrami mystéria a prorockých vízií. Niekedy v druhej polovici 19. storočia putuje William Blake (čo je aj meno slávneho anglického romantického básnika a výtvarníka konca 18. storočia) k západným hraniciam Ameriky za prácou. Do mestečka, kde sa končia koľajnice i posledné stopy civilizácie, prichádza ako mladý účtovník – sľúbené miesto v továrni však nezíska. Károvaný oblek s vestičkou a kovové rámy okuliarov len násobia dojem človeka z „inej planéty“, ktorým pôsobí na tamojšiu komunitu. Párhodinová náhodná známosť mu vypáli na čelo znamenie smrti – po sérii nehôd sa stáva štvancom. Zblúdilý, osamelý a zranený traper s večne užasnutými a smutnými očami sa – zatiahnutý do neznámeho sveta plného krutosti – stretáva s čudáckym, robustným, nevšedne vášnivým, záhadným i komickým, z vlastnej society vyobcovaným Indiánom s menom Nobody (Nikto) a putuje v jeho spoločnosti, prenasledovaný trojicou najatých zabijakov. Jim Jarmusch (1953) Je americký režisér, scenárista, producent, ale aj herec a hudobný skladateľ. Jeho celovečerným filmovým debutom bol film Trvalá dovolenka (1980), preslávil ho však až film Podivnejší ako raj (1984). Svoju pozíciu následne potvrdil filmami Mimo zákona (1986), Záhadný vlak (1988) a samozrejme Noc na zemi (1991). Jedným z jeho najúspešnejších filmom bol Mŕtvy muž (1995) v hlavnej úlohe s Johnny Deppom. Poviedkový film z roku 2003 Káva a cigarety mu poslednou poviedkou tohto filmu vyniesol Zlatú palmu za krátky film v Cannes. Hlavnú cenu poroty si zasa z Cannes odniesol v roku 2005 vďaka filmu Zlomené kvety. Na Slovensku rezonoval naposledy filmom Prežijú len milenci v hlavných úlohách s Tildou Swinton a Tomom Hiddlestonom. Jeho zatiaľ posledný film Paterson bol uvedený v hlavnej súťaži v Cannes, kde sa stretol s vlnou pozitívnych reakcií ako od verejnosti tak od filmových kritikov. Vstupné: 3€ / 2€ klubové

Vlasy

Hair , USA, Západné Nemecko , Muzikál, Komédia, Dráma , Miloš Forman , 1979 , 121min, anglický , české titulky , MP 15

Jeden z najvýznamnejších muzikálov druhej polovice 20. storočia vznikol pod taktovkou Miloša Formana. Sú politickým dielom kritizujúcim spoločnosť, odsudzujúcim vojnu vo Vietname. Zároveň je to film vyzývajúci hippies postaviť sa proti konzervatizmu. Sleduje príbeh Clauda Bukowskeho, ktorý opúšťa rodinný ranč v Oklahome a odchádza do New Yorku, kde spoznáva mladého rebela Bergera a jeho skupinu kamarátov. Vstupné: 3€ obyčajné/ 2€ klubové

Božský

Il divo , Taliansko, Francúzko , Biografický, Dráma , Paolo Sorrentino , 2008 , 118min, taliančina , české titulky , MP 15

Brilantný portrét muža, ktorý vstúpil na politickú scénu Talianska po vojne a dodnes z nej celkom neodišiel. „Božský“ je ironická prezývka Giulia Andreottiho (1919 – 2013), talianskeho kresťanskodemokratického politika, ktorý opakovane zastával funkciu premiéra, bol ministrom zahraničných vecí a doživotným senátorom. Sorrentino sa naňho pozerá s nadhľadom i veľkou mierou fascinácie: „Sú ľudia, ktorí prepadnú banku s pištoľou a krikom, a sú takí, ktorí tie peniaze ukradnú ticho, šikovne a nikto ich neodhalí. Je to otázka inej inteligencie a Andreotti bol ten druhý prípad.“ Vstupné: 3€ obyčajné/ 2€ klubové