O KINE

Prevádzkovateľom kina v Dome kultúry v Bytči je občianske združenie Filmový klub Bytča. Filmový klub Bytča vznikol v roku 2008 na podnet občanov mesta so záujmom o film a kinematografiu. Prioritou klubu bolo od jeho vzniku organizovanie premietaní filmov pre verejnosť. Dnes tvorí kino dôležitú súčasť kultúrneho života v meste aj v okrese. Premieta dva až tri filmy za víkend a prináša diela pre všetky typy divákov.

HISTÓRIA A BUDÚCNOSŤ KINA

Kinosála bola postavená ako súčasť novootvoreného Domu kultúry v Bytči pri námestí v roku 2006. Od jej vzniku do roku 2012 v nej prevádzkovalo kino mesto Bytča. V kine sa premietali minimálne jedenkrát za víkend premiérové distribučné filmy. Od roku 2008 popri meste Bytča začalo organizovať verejné projekcie v kinosále aj občianske združenie Filmový klub Bytča, a to v režime 2 až 4 filmy za mesiac, išlo väčšinou o filmy pre náročnejšieho diváka.


V roku 2012 však trend digitalizácie dostihol aj kino v Bytči. Po celom svete sa filmy prestali premietať z klasických filmových kotúčov a začala sa éra digitálnej distribúcie. V roku 2012 už nebolo možné zohnať komerčné filmové diela na klasickom filme, a tak bolo mesto Bytča donútené ukončiť prevádzku kina. Kinosála bola vybavená len premietačkami na klasický film.


Občianske združenie Filmový klub Bytča pokračovalo vo svojej činnosti, keďže filmy pre náročnejších divákov sa ešte naďalej do kín distribuovali v podobe klasických filmových kópií. Od roku 2013 sa už aj filmy pre náročnejších divákov vyrábali na film len sporadicky a Filmový klub Bytča by bol rovnako donútený ukončiť svoju činnosť. Avšak, vďaka svojpomocne zabezpečenému provizórnemu digitálnemu projektoru mohli aj naďalej v kinosále prebiehať projekcie klubových filmov.


Provizórny digitálny projektor ale nezodpovedá štandardom verejného premietania, a preto bolo toto riešenie len dočasné. Z tohto dôvodu sa v roku 2014 Filmový klub Bytča rozhodol v spolupráci s mestom Bytča požiadať o finančný grant z Audiovizuálneho fondu. Projekt bol úspešne podporený a vo februári 2015 prebehla inštalácia digitálnej premietacej technológie. Od marca 2015 by tak malo v Bytči opäť viacej ožiť kino a popri klubových filmoch by sa mali začať opäť pravidelne premietať aj komerčné filmy a filmy pre deti.


TECHNICKÉ VYBAVENIE

V kinosále je od roku 2006 nainštalovaná technológia na premietanie z klasického filmového kotúča. V premietacej kabíne sa nachádzajú dva stroje značky MEOPTA 5XB so sadou objektívov na premietanie širokouhlých filmov rôznych formátov. V kinosále je audiosúprava schopná reprodukcie MONO, STEREO aj DOLBY PRO LOGIC zvuku. Kinosála je ďalej vybavená plátnom s rozmermi 6,5 krát 2,5 metra so zaťahovacou oponou a 96 čalúnenými sedačkami na šikmej plošine, umožňujúcej dobrú viditeľnosť z každého miesta kinosály. Kinosála je vybavená aj vzduchotechnickým systémom.


V rámci digitalizácie pribudla do kinosály audiovizuálna digitálna premietacia technológia v štandarde E-cinema HD. Projektor dosahuje nasledovné parametre: rozlíšenie 1920x1080 pixelov a svetelný výkon 4000 ANSI lumenov. Súčasťou digitalizácie bola aj inštalácia zariadenia umožňujúceho prehrávať zvukoobrazový záznam vo Full HD rozlíšení, a audiosúprava pre štandard 5.1 (Dolbydigital).